به پرتال شاراکس خوش آمدید

الگوی مناسب کشت آلوورا در مناطق مختلف

توسط : SHARAX تاریخ :‌ 20 آذر 1400, 19:09 دسته بندی : وبلاگ / مقالات آلوورا

لاله بیابان یا آلوئه ورا ، نام گیاهی دارویی است که مصرف زیادی در صنایع آرایشی و بهداشتی ، دارویی و مواد غذایی دارد. آلوئه ورا در فضای باز و اقلیم مناسب می‌ تواند از 61 تا 92 سانتی متر رشد کند. اگرچه برخی از انواع آن به ارتفاع 10 فوت (حدود 3 متر) نیز می رسد. برگ‌ های این گیاه گوشتی هستند و ژل درون آن‌ ها مورد استفاده صنایع مختلف است . به دلیل خواص بسیار ژل آلوورا و تقاضا برای مصرف آن ، صنعت کشت آلوئه ورا ، طرفداران بسیاری پیدا کرده و هر روز رونق بیشتری می یابد . دلیل دیگر علاقه کشاورزان به کشت این گیاه ، مقاوم بودن آن است . این گیاه پر خاصیت ، بومی آفریقای شمالی است و در شرایط گرم و خشک رشد می کند. اما انواع آن قابلیت کشت در مناطق دیگر دنیا با اقلیم مشابه را ایجاد کرده اند .

در این نوشته قصد داریم تا در مورد الگوی مناسب کشت آلوورا و انواع آن متناسب با اقلیم های مختلف ، اطلاعات کاربردی را بیان کنیم . اما در ابتدا لازم است تا با مفهوم الگوی کشت آشنا شویم.

 

مزرعه آلوورا

 

الگوی کشت به چه معناست

 

الگوی کشت به نسبت زمین زیر کشت محصولات مختلف در مقاطع زمانی مختلف اشاره دارد. این نشان دهنده زمان و ترتیب کاشت محصولات کشاورزی در یک منطقه خاص است . تغییر در الگوی کشت به معنای تغییر در نسبت زیر کشت محصولات مختلف ، تغییر در نوع محصول و تغییر در زمان کشت آن است.

الگوی کشت در هر کشور ، بر اساس اقلیم آب و هوایی ، میزان بارش ، دما ، تکنولوژی موجود و نوع خاک منطقه تنظیم می شود . هر محصول ، نیاز به الگوی کشت متناسب با خود را خواهد داشت.

در ایران ، به دلیل تنوع اقلیمی و پهنه قابل کشت گسترده ، تعیین الگوی کشت مناسب و بهینه ، برای استفاده حداکثر از منابع محدود مانند منابع آب ، بسیار ضروری است . توجه به این الگوی مناسب ، موجب استفاده و بهره وری متناسب با ظرفیت زمین و تولید پایدار خواهد شد .

طراحی این الگوها بر اساس شاخص های اقتصادی مانند سود دهی و قابلیت جذب سرمایه ، نوع محصولات و سودآوری آن ها ، حفاظت از محیط زیست و مصرف صحیح آب و حفظ منابع محدود آن صورت می پذیرد.

 

اقلیم متناسب با کاشت آلوئه ورا و مناطق زیر کشت آن در ایران

 

دما و رطوبت کشت مناسب

 

همانطور که پیشتر بیان شد ، این گیاه بومی مناطق گرم و خشک است . دمای متناسب برای کاشت آلوئه ورا بین 10 تا 50 درجه سانتی گراد است . اگرچه توان تحمل دمای بیش از 50 درجه سانتی گراد را نیز دارد . این گیاه در دمای پایین تر از 2 درجه ، از بین خواهد رفت. بهینه ترین دما برای بازدهی بهتر آلوئه ورا ، از 20 تا 30 درجه است . این گیاه همچنین تحمل رطوبت کمتر از 40 درصد را نیز دارد و در این شرایط نیاز به آبیاری کمتری دارد. در رطوبت بیش از این میزان ، رشد آلوئه ورا متوقف خواهد شد و بازدهی مناسبی نخواهد داشت .

 

آبیاری آلوئه ورا

 

آلوئه ورا به آبیاری زیاد احتیاج ندارد . با توجه به اقلیم ، فصل و میزان گرمای موجود ، مزارع این گیاه به آبیاری بین 7 تا 10 روز نیاز دارند . آبیاری این مزارع به روش های مختلفی قابل انجام است. ایجاد حوضچه های کم عمق ، استفاده از روش آبیاری قطره ای و روش بارانی ، برای آلوئه ورا مناسب هستند. اگرچه میزان آبیاری این گیاه کم است ، اما نظم در آبدهی برای رشد مناسب این گیاه لازم خواهد بود .

 

خاک و PH مناسب آن

 

خاک مزارع آلوئه ورا باید زهکشی بالایی داشته باشد . بهترین خاک برای پرورش این گیاه ، خاک شنی لومی است که ترکیب از ماسه و خاک رس و خاک برگ با نسبت های یکسان یک سوم است. پی اچ برگ آلوئه ورا ، به دلیل وجود 98 تا 99.2 درصد آب ، عددی بین 4 تا 4.5 است . پی اچ مناسب برای خاک آن نیز 6.5 خواهد بود.

 

نور مناسب برای آلوئه ورا

 

تابش شدید آفتاب باعث توقف رشد آلوئه ورا و قهوه ای شدن برگ های آن می شود . بنابراین بهتر است مزرعه زیر کشت آلوئه ورا سایه بان متناسب داشته باشد تا از تابش مستقیم اشعه آفتاب به آن جلوگیری شود. در غیر این صورت میتوان بوته های آلوئه ورا را در کنار درختانی با سایه مناسب کاشت. یکی از بهترین درخت ها برای این کار که با اقلیم کاشت آلوئه ورا متناسب است ، درخت لیمو است .

 

مزرعه آلوورا ایران

 

زمان کوددهی و نوع آن

 

برای شادابی و رشد بهتر آلوئه ورا ، کودهای حیوانی کاملا پوسیده و مخلوطی از کودهای فسفر ، ازت و فسفات ، پیش از شروع به کاشت آلوئه ورا ، باید به خاک مزرعه اضافه شود و سپس اقدام به آفتاب دهی و در نهایت کاشت آن شود.

 

متراژ مناسب برای کاشت آلوئه ورا

 

مزرعه آلوئه ورا باید حداقل 3000 متر مربع مساحت داشته باشد تا ارزش اقتصادی و سود دهی کافی داشته باشد . به ازای هر متر مربع 4 بوته از این گیاه قابل کاشت است.

 

مناطق زیر کشت آلوئه ورا در ایران

 

اقلیم های زیر کشت محصولات کشاورزی در ایران ، به مناطق گرمسیری و سردسیری تقسیم می شوند . کاشت آلوئه ورا باید در مناطق گرمسیری صورت بگیرد. بنابراین مزارع آلوئه ورا در ایران ، در استان های جنوبی قرار گرفته اند . بندر لنگه ، بندر سیریک ، بندر خمیر ، بندر کنگ ، مقام ، قشم ، روستای نصیرابی شهرستان میناب و ارتفاعات بشاگرد در استان هرمزگان ، زیر کشت آلوئه ورا هستند . در استان های سیستان و بلوچستان ، بوشهر ، خوزستان و فارس نیز ، مزارع کشت آلوئه ورا وجود دارند . در این استان ها تمامی امکانات لازم برای کاشت این گیاه ، از جمله بذر و پاجوش این گیاه به آسانی در دسترس هستند.

کشت آلوئه ورا در دیگر استان ها و مناطق ایران که زمستان های سردی دارند، تنها به صورت گلخانه ای امکان پذیر است.

 

فصل برداشت و الگوی کاشت آلوئه ورا

 

برداشت آلوورا در فضای باز 2 مرحله در سال امکان پذیر است ؛ مرحله اول ماه های آبان و آذر می باشد و مرحله دوم 100 تا 120 روز بعد یعنی اسفند یا فروردین است . اما در گلخانه شرایط فرق می کند و گاها سه تا چهار بار قابل برداشت است . پس از برداشت نیز بلافاصله باید ژل و دیگر بخش های مورد استفاده آن را به صورت استریل استخراج کرد.

این گیاه نیاز به کشت هر ساله به صورت بذر ندارد و برای گسترش مزارع و تکثیر آن تنها کافی است تا پاجوش های آن را برداشت کرد و آن ها را مجددا کاشت.

 

انواع آلوئه ورا مناسب کشت با بازدهی کافی در ایران

 

گیاه آلوورا دارای تنوع بسیار زیادی است ، به طوری که 500 گونه مختلف از آن در دنیا وجود دارد . اما گونه ای که می توان در مزارع کاشت تا بازدهی و خواص مورد نظر را داشته باشد ، گیاه صبر زرد است . این گونه ، یکی از رایج ترین انواع آلوئه ورا است و به دلیل خواص درمانی آن بسیار محبوب است . ژلی که هنگام بریدن برگ ها تولید می شود به بهبود سریع سوختگی کمک می کند و بسیاری از مشکلات پوست و مو را برطرف می کند. این گیاه گل‌های زرد رنگی دارد و دارای لکه‌های سفیدی است که رویبرگ‌ها ظاهر می‌شود اما با افزایش سن گیاه از بین می‌رود.

بنابراین انتخاب نوع مناسب از این گیاه در بازدهی و سودآوری مزرعه آلوئه ورا بسیار اهمیت دارد . برخی به اشتباه نوع آلوئه ورا با گل های قرمز و نارنجی را انتخاب می کنند که رشد کم ، بازدهی و خواص ناکافی خواهد داشت . به منظور دریافت مشاوره در زمینه کاشت و راه اندازی مزرعه آلوورا با مشاوران شرکت صنایع نوآوران عتیق ( شاراکس ) در ارتباط باشید .

 

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت صنایع نوآوران عتیق است.
انصراف
فروش ویژه دایس و پودر آلوئه ورا
سال نو مبارک