به پرتال شاراکس خوش آمدید

آشنایی با نحوه کاشت آلوئه ورا و راه اندازی مزرعه آلوئه ورا

توسط : SHARAX تاریخ :‌ 9 آذر 1400, 15:09 دسته بندی : وبلاگ / مقالات آلوورا

مدتهاست که آلوورا به عنوان یک گیاه با خواص درمانی مورد توجه قرار گرفته است . آلوئه ورا که اغلب به دلیل ویژگیهای تسکین دهنده اش مورد تحسین قرار می گیرد ، بیشتر به عنوان یک پماد موضعی برای سوختگی ها ، آسیب های ناشی از نور خورشید و ساییدگی های پوستی استفاده می شود، اما این گیاه باستانی ممکن است زمانی که به صورت خوراکی مصرف شود، توانایی های شفابخشی عمیق تریداشته باشد. بسیاری از ما با وجود آلوئه ورا در لوازم آرایشی و کرم های پوستی آشنا هستیم. این گیاه شفا بخش، مرطوب کننده است و اثرات ضد پیری دارد. با این حال، بسیاری از افرادی که بر اساس یک فلسفه سلامت طبیعی زندگی می کنند، مدت هاست که این گیاه را به عنوانیک ابر غذای قوی می دانند.

 

کاشت آلوورا

 

همه چیز درباره آلوئه

 

آلوورا تنها یکی از 400 گونه گیاه آلوئه است . این گیاه با نام علمی آلوئه باربادنسیس میلر (Aloe barbadensis miller) بخشی از خانواده لیلیاسیس و از نوع گیاهان ساکولنت یا آبدار است. ریشه نام این گیاه از کلمه عربی"آلوئه"به معنای ماده تلخ و درخشان و "ورا" در لاتین به معنای واقعی، گرفته شده است.این گیاه بدون ساقه یا دارای ساقه بسیار کوتاه با برگ های ضخیم، سبز و گوشتی است که از ساقه مرکزی گیاه بیرون می زند. حاشیه برگ های آندارای دندانه های کوچک است.

 

تاریخچه آلوئه ورا

 

از کلئوپاترا تا کریستف کلمب ، برخی از مشهورترین چهره‌های تاریخ برای خواص درمانی فوق العاده آن ، به آلوئه ورا متکی بودند. آلو‌ورا که گاهی به‌عنوان «گیاه سوخته»، «نیلوفر صحرا» یا «گیاه شگفت‌انگیز» شناخته می‌شود، احتمالاً از سودان سرچشمه می‌گیرد. تمدن های باستانی سرانجام این گیاه را به منطقه مدیترانه و دیگرمناطق با آب و هوای گرم در سراسر جهان بردند.

 

روش کشت آلوئه ورا

 

آلوئه ورا، مانند دیگرگیاهان گوشتی،نیاز به نگهداری زیادی ندارد و کشت آن ساده است.این گیاه را می توان در گلدان، گلخانه و یا مزرعه کشت کرد. برای کاشت این گیاه در گلدان و در خانه مراحل زیر را دنبال کنید.

 

نکات قبل از کاشت

 

 • انتخاب نوع مناسب گلدان بسیار مهم است. گلدان ساخته شده از سفال یا مواد متخلخل مشابه توصیه می شود، زیرا به خاک اجازه می دهد بین دو آبیاری کاملاً خشک شود و همچنین به اندازه کافی سنگین است که گیاهواژگون نشود.
 • هنگام انتخاب گلدان، حتما نوعی را انتخاب کنید که حداقل یک سوراخ زهکشی در پایین داشته باشد. این موضوع بسیار مهم است، زیرا سوراخ اجازه می دهد تا آب اضافی گلدان تخلیه شود. گیاهان آلوئه ورا مقاوم هستند، اما عدم زهکشی مناسب می تواند باعث پوسیدگی و پژمردگی آن شود که به راحتی شایع ترینعلت مرگ این گیاه است.
 • گلدانی را انتخاب کنید که به اندازه عمق آن پهن باشد. اگر گیاه آلوورای شما ساقه دارد، ظرفی را انتخاب کنید که به اندازه کافی عمیق باشد تا بتوانید کل ساقه را زیر خاک قرار دهید.
 • گیاهان آلوئه ورا آبدار هستند، بنابراین از مخلوط خاک گلدانی با زهکشی خوب استفاده کنید، مانند آنهایی که برای کاکتوس ها استفاده می شوند. از خاک باغبانی برای این منظور استفاده نکنید. یک مخلوط خوب باید حاوی پرلیت، سنگ گدازه، خاک برگیا هر سه باشد.
 • لایه ای از شن، سنگ،یا هر ماده دیگر "زهکشی" در کف گلدان ضروری نیست. این فقط فضایی را اشغال می کند که در غیر این صورت ریشه ها می توانند از آن استفاده کنند. یک سوراخ زهکشیدر کف گلدان کافی است.

 

چگونه یک گیاه آلوئه ورا را بکاریم

 

این گیاه را می توان به سه روش قلمه زدن، استفاده از پاجوش و یا بذر تکثیر کرد. برای کاشت گیاه جدید و یا تعویض گلدان آلوئه ورا، مراحل زیر را دنبال کنید.

 

کاشت آلوئه ورا در گلدان

 

 1. گلدان خود را آماده کنید. پس از شستشوی سریع گلدان جدید اجازه دهید تا کاملاً خشک شود، یک تکه صفحه کوچک را روی سوراخ زهکشی قرار دهید. این کار از ریزش خاک از کف جلوگیری می کند و باعث می شود آب به خوبی تخلیه شود. یک تکه حوله کاغذی یا روزنامه که دوبرابر شده است نیز می‌تواند به راحتی کار کند ، اگرچه به مرور زمان خراب می‌شود.
 2. گیاه خود را آماده کنید. گیاه آلوئه ورا را از گلدان فعلی خود خارج کنید و هرگونه کثیفی اضافی را از ریشه پاک کنید. مراقب باشید که به ریشه گیاه آسیب نزنید.
 3. اگر گیاه شما پاجوش دارد، در این مرحله آن را جدا کنید.
 4. اگر گیاه شما دارای ساقه بسیار بلند و دوکی است که در گلدان جا نمی شود، می توانید ساقه را تا حدی کوتاه کنید. توجه داشته باشید که این کار خطرناک است و می تواند گیاه را از بین ببرد.
 5. حدود یک سوم از حجم گلدان را با مخلوط خاک گلدانی با زهکشی خوب پر کنید، سپس گیاه خود را در خاک قرار دهید. به پر کردن خاک اطراف گیاه ادامه دهید، در نظر داشته باشید که باید حداقل 2 سانتی متر فاصله بین بالای خاک و لبه گلدان فاصله بگذارید. برگهای پایینی گیاه آلوئه ورا باید دقیقاً بالای خاک قرار گیرند. بعد از کاشت گیاه را آبیاری نکنید.
 6. بعد از اینکه آلوئه خود را در گلدان جدیدش گذاشتید، حداقل یک هفته به آن آب ندهید. این باعث کاهش احتمال پوسیدگی می شود و به گیاه فرصت می دهد تا ریشه های جدید را بیرون بیاورد. تا زمانی که گیاه، ریشه دار و شاداب به نظر برسد، آن را در مکانی گرم که نور روشن اما غیرمستقیم دریافت می کند، نگهداری کنید.

 

نحوه مراقبت از گیاه آلوئه ورا

 

شرایط زیر برای رشد این گیاه مورد نیاز هستند.

روشنایی مورد نیاز : آلوئه ورا در نور غیر مستقیم خورشیدیا نور مصنوعی قرار دهید. یک پنجره غربی یا جنوبی برای این گیاه ایده آل است.

دمای مورد نیاز : آلوئه ورا در دمای بین 13 تا 27 درجه سانتیگراد، بهترینرشد را خواهد داشت. دمای اکثر خانه ها و آپارتمان ها برای این گیاه مناسب است. از ماه اردیبهشت تا اواخر شهریور ، می‌توانید گیاه خود را بدون هیچ مشکلی در خارج از خانه بگذارید ، اما اگر شبها سرد است ، آن را به داخل بازگردانید. سرما و یخ زدگی دشمن این گیاه مقاوم است.

کود دهی : کود دهی را به مقدار کم وحداکثر یک بار در ماه و فقط در بهار و تابستان با فرمول متعادل گیاه آپارتمانی با ½ قدرت مخلوط کنید.

 

آبیاری گیاه آلوئه ورا

 

آبیاری سخت ترین بخش حفظ از سلامت این گیاه است . آلوورایک گیاه آبدار است که به محیط های خشک عادت کرده است، اما برگ های ضخیم آن هنوز به آب کافی نیاز دارند.برای آبیاری صحیح نکات زیر را مد نظر قرار دهید.

 • گیاهان آلوئه ورا را عمیق ، اما به ندرت آبیاری کنید . به عبارت دیگر ، خاک باید بعد از آبیاری مرطوب باشد، اما قبل از آبیاری مجدد باید اجازه دهید تا کمی خشک شود. اگر خاک بیش از حد مرطوب بماند ، ریشه گیاه پوسیده خواهد شد.
 • برای اطمینان از اینکه گیاه خود را بیش از حد آبیاری نمی کنید ، اجازه دهید یک سوم بالای خاک گلدان بین دو آبیاری خشک شود. به عنوان مثال، اگر گیاه شما در 16 سانتی متر خاک گلدان نگهداری می شود، قبل از آبیاری مجدد اجازه دهید4 سانتی متر از بالای آن خشک شود. از انگشت خود برایآزمایش خشکی خاک استفاده کنید.
 • به طور کلی، برنامه ریزی کنید که گیاه آلوئه خود را هر 2 تا 3 هفته در بهار و تابستان آبیاری کنید. یک قانون کلی برای آبیاری پاییز و زمستان این است که فاصله زمانی بین آبیاری ها را تقریباً دو برابر کنید. به عبارت دیگر اگر در تابستان هر دو هفته یکباراین گیاه را آبیاری می کنید، در زمستان هر چهار هفته یکبارکافی خواهد بود.
 • هنگام آبیاری ممکن است مقداری آب اضافی از کف گلدان خارج شود. بگذارید گلدان در این آب بماند تا اینکه در حد امکان جذب خاک شود. 10 تا 15 دقیقه صبر کنید، سپس آب باقیمانده رادور بریزید.

 

پاجوش آلوئه ورا

 

گیاهان بالغ آلوئه‌ورا اغلب پاجوش هایی را تولید می‌کنند که به نام‌ گیاهچه نیز شناخته می‌شوند .از این پاجوش ها می توان برای تکثیر این گیاه استفاده کرد.

 • محل اتصال گیاهچه ها به گیاه مادری را پیدا کنید و با استفاده از قیچی یا چاقوی تیز آنها را جدا کنید. حداقل یک اینچ از ساقه را روی پاجوش الوورا بگذارید.
 • اجازه دهیدپاجوش ها برای چند روز بیرون از خاک بمانند. اینکار اجازه می دهد تا گیاهچه یک پینه بر روی برش ایجاد کند که به محافظت از آن در برابر پوسیدگی کمک می کند. پاجوش ها را در این مدت در یک مکان گرم با نور غیر مستقیم نگه دارید.
 • هنگامی که این گیاهان کوچک پینه ایجاد کردند، آنها را در یک مخلوط گلدانی ساکولنت استاندارد قرار دهید. خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد.
 • پس از یک هفته و نه زودتر، آن را آبیار کنید.

 

راه اندازی مزرعه آلوئه ورا

 

این گیاه قابلیت پرورش در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دارد. در ایران مزارع پرورش آلوورا بیشتر در جنوب ایران و بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس و خوزستان هستند. برای پرورش این گیاه در دیگر مناطق با آب و هوای متفاوت ، به گلخانه نیاز خواهد بود. زیرا آلوئه ورا در دمای منفی دو درجه سانتی گراد یخ زده و از بین می رود.

در دمای بیش از 80 درجه سانتی گراد نیز گیاه اگرچه از بین نمیرود، اما برگهای ضعیفی تولید کرده و خواص خود را از دست می دهد ؛ به منظور راه اندازی مزرعه آلوورا می توانید از مشاوره های شرکت صنایع نوآوران عتیق ( شاراکس ) استفاده نمایید .

 

مزرعه آلوئه ورا

 

تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز

 

برای راه اندازی مزرعه آلوئه ورا، تنها برای شخم زدن بار اول و پیش از کاشت به تجهیزات نیاز دارید. پس از آن این کار نیاز به تجهیزات چندانی ندارد و برداشت آن نیز به صورت دستی انجام می شود.

 

فضای مورد نیاز برای کاشت آلوئه ورا

 

در یک متر مربع زمین، 4 بوته از این گیاه قابل کشت است. بنابراین برای اینکه این شغل توجیه اقتصادی پیدا کند ، حداقل 3000 مترمربع برای مزرعه و  1000 متر مربع برای گلخانه نیاز است.

 

مزایای داشتن مزرعه آلوئه ورا

 

 • لزومی برای برداشت محصول این گیاه ، در یک زمان خاص وجود ندارد. اگرچه معمولا برداشت پس از 1 سال انجام می شود.
 • نیاز به آبیاری آلوئه ورا بسیار اندک است . از این رو هزینه های آبیاری آن زیاد نیست. آبیاری این گیاه در زمستان 10 تا 15 روز یکبار بسته به میزان بارش و رطوبت اقلیم کاشت و تابستان 5 روز می باشد ؛ نکته مهم در آبیاری انضباط هست یعنی فاصله تناوب آبیاری رعایت شود .
 • در هر هکتار مزرعه آلوئه ورا تنها دو کارگر نیاز است. این موضوع نیاز هزینه های مورد نیاز را پایین می آورد.
 • با یک مرتبه کاشت این گیاه ، می توانید تا مدت 8 الی 10 سال ( بشرط حفظ ریشه از پوسیدگی و بیماری ) آن را برداشت کرده و پاجوش ها آن را تکثیر کنید و نیاز به خرید بذر مجدد هر ساله نیست . ضمن آن که کاشت آلوئه ورا از طریق پاجوش به صرف تر و ساده تر است .
 • تجهیزات و کود زیادی برای این منظور نیاز نیست.
 • آلوئه ورا قابلیت کشت در زمین های غیر حاصلخیز را نیز داراست.
 • با آب شور نیز امکان آبیاری این مزارع وجود دارد.
 • نیاز به سرمایه کمتری به نسبت دیگر محصولات کشاورزی دارد.
 • با توجه به نوپا بودن این صنعت، رقبای زیادی در آن وجود ندارد.

 

معایب مزرعه داری آلوئه ورا

 

 • بازگشت سرمایه در حدود دو سال طول خواهد کشید.
 • امکان سرمازدگی محصول آلوئه ورا وجود دارد.
 • برای توسعه بازار مصرف و ترغیب مصرف کنندگان به افزودن آلوورا در سبد خانوار نیاز به تبلیغات و فرهنگ سازی دارد .
 • واردات عصاره آلوئه ورا زیاد است.

 

مصارف آلوئه ورا و خریداران این محصول

 

ژل آلوئه ورا در صنعت دارویی و آرایش بهداشتی کاربرد دارد و از آن برای تولید صابون، کرم، خمیر دندان و ژل استفاده می شود. از این محصول همچنین برای تولید کمپوت ، آب میوه و داروی ملین نیز استفاده می شود.

 

بازار فروش جهانی آلوئه ورا

 

اخیراً به دلیل قیمت سرسام آور داروهای آلوپاتیک با عوارض جانبی شناخته شده آن ، گیاهان دارویی رواج یافته‌اند . تجارت جهانی آلوئه ورا ، به ارزش حدود 80 میلیون دلار آمریکا در حال حاضر وجود دارد و احتمالاً ظرف پنج سال 35 تا 40 درصد افزایش خواهد یافت. ایالات متحده بر این بازار تسلط داردو 65٪ از آن را در اختیار دارد . درحالی که هند و چین هر کدام 10 درصد سهم دارند که می تواند با کشت تجاری آن افزایش یابد.

 

 

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت صنایع نوآوران عتیق است.
انصراف
فروش ویژه دایس و پودر آلوئه ورا
سال نو مبارک