به پرتال شاراکس خوش آمدید

معرفی برخی از گونه های آلوئه

توسط : SHARAX تاریخ :‌ 11 دی 1400, 17:03 دسته بندی : وبلاگ / مقالات آلوورا

انواع مختلفی از گیاهان آلوئه در دنیا وجود دارد . محبوب ترین آلوئه ، یعنی گیاه آلوئه ورا از منطقه مدیترانه و شبه جزیره عربستان می آید. آنها در مناطقی با نور طبیعی و آب محدود پایدار هستند. نام آن از کلمه عربی « آلوئه » یا « ماده تلخ درخشان » گرفته شده است . این ماده به مایع درون برگ آلوئه اطلاق می شود که بسیاری از افراد به دلیل ارزش دارویی آن از آن استفاده می کنند. مردم از مایع آلوئه ورا برای تسکین سوختگی های جزئی و مشکلات پوستی استفاده می کنند ؛ همچنین از ژل آلوورا در کاربردهای گوناگون استفاده می شود . " Vera " در لاتین به معنای " درست " ترجمه می شود. آلوئه ورا در ترجمه به معنای " آلوئه واقعی" است .

 

انواع آلوئه ورا

 

چند گونه آلوئه وجود دارد

 

بیش از 500 گونه مرتبط با خانواده آلوئه در سرتاسر جهان رشد می کنند.ماندگاری و تنوع آلوئه به عنوان یک گیاه زینتی چند ساله آبدار به آن اجازه می دهد در هر مکانی با آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری شکوفا شود.

از آنجایی که بسیاری از گونه های گیاه آلوئه در هر مکانی رشد می کنند ، اغلب به عنوان یک گونه مهاجم در نظر گرفته می شود . اکثر انواع گیاهان آلوئه دارای برگهای ضخیم ، گوشتی و نوک تیز با سایه سبز غنی هستند.خوشه های گل آنها لوله ای شکل است و در رنگ های روشن بسیاری وجود دارد.

 

نام برخی گونه های آلوئه و ویژگی‌ های آن ها

 

در این مطلب قصد داریم تا برخی از مشهورترین گونه های گیاه آلوئه در سراسر جهان را به شما معرفی کنیم ، بنابراین با ما همراه باشید .

 

کوارتزیتیکولا (Aloe capitata var)

 Aloe capitata var

 

این آلوئه با برگ‌های سبز خاکستری مخروطی که در هوای ابری به رنگ آبی متمایل به خاکستری و در هوای بیرون آفتابی متمایل به بنفش می‌شود. این گیاه ساقه گلی را تولید می‌کند که ارتفاع آن تا یک متر می‌رسد. گلها دارای سرهای گرد و زرد مایل به روشن با سایه های تیره نارنجی به سمت مرکز هستند. این گیاه می تواند تا ا متر ارتفاع و یک متر عرض داشته باشد. همچنین برای زنبورها و پرندگان جذاب است.

 

آلوئه سیلاریس (Aloe ciliaris)

 Aloe ciliaris

 

این گیاه که به عنوان آلوئه معمولی کوهنوردی نیز شناخته می شود، نازک و سخت است و به طرز باورنکردنی سریع رشد می کند. گل‌های لوله‌ای شکل می‌دهد که به رنگ قرمز متمایل به نارنجی روشن و دارای نوکهای زرد مایل به کرم هستند . زنبورها و پرندگان آن را دوست دارند و به همین دلیل و به دلایل دیگر،یک گیاهعالی برای باغ محسوب می شود. برگهای این گونه به رنگ سبز روشن و دارای دندانهای نرم و مو مانند هستند.

 

آلوئه پرینسیپیس (x principis)

 

آلوئه پرینسیپیس

 

این آلوئه تا ارتفاع 3 متر رشد می کند. در زمستان خوشه هایی تولید می کند که به رنگ قرمز یا نارنجی روشن هستند و بنابراین هر باغ زمستانی را درخشان می کند. این گیاه بومی آفریقای جنوبی، برای پرندگان و زنبورها جذاب است و در باغ‌های مدیترانه‌ای یا آبدار ، زیبا به نظر می‌رسد . مانند سایر گیاهان آلوئه، این گیاه در آفتاب کامل و خاک با زهکشی خوب بهترین عملکرد را دارد.

 

آلوئه عربی (Aloe rubroviolacea)

Aloe rubroviolacea

 

این آلوئه برگ‌های ضخیم و سبز آبی دارد که به سمت بیرون خم می‌شوند. دندانه ‌ها و حاشیه‌های برگ آن مایل به قرمز است و خود برگ‌ها از بنفش در آفتاب کامل به بنفش مایل به قرمز درخشان در زمستان تبدیل می‌شوند. این گیاه تا یک متر ارتفاع و 2 متر عرض رشد می کند. آلوئه عربی ،  بهترین عملکرد را در خاکی که زهکشی خوبی دارد و در آفتاب کامل ، خواهد داشت . این نوع آلوئه می‌تواند باغ‌های سنگی ، مرزعه ها و باغهای آبدار را برجسته و خاک‌هایی با اکثر انواع تعادل pH را تحمل کند .

 

آلوئه ورا (Aloe barbadensis)

Aloe barbadensis

 

این نوع آلوئه ظاهری منحصر به‌ فرد دارد و برگ‌های آن رو به بالا به سمت آسمان است. این گیاه خوشه‌های زیبایی به رنگ زرد مایل به سبز که در کنار آن‌ها به بالا می‌رسند، دارد. برگ‌ها سبز روشن هستند اما در بهار و تابستان وقتی خشک می‌شوند به رنگ بنفش متمایل به قرمز در می‌آیند. برگ‌های چاق حاوی شیره صمغی است که هزاران سال است برای مصارف آرایشی و دارویی مختلف استفاده می‌شود . این موضوع گیاه آلوئه ورا را علاوه بر زیبایی ارزشمند نیز می‌کند . گیاه آلوئه ورا به دلیل شیره آن که در کاهش آفتاب سوختگی و بسیاری از انواع دیگر بیماری های پوستی مفید است ، شناخته شده است. از آنجایی که سایر گیاهان آلوئه ممکن است سمی باشند، اینگونه بهترین گیاه برای اهداف دارویی است. همچنین به عنوانیک گیاه آپارتمانی مناسب است. علاوه بر این، آلوئه ورا در شرایط خشک و با نور کم به خوبیرشد می کند، اگرچه نسبت به یخبندان حساس است، بنابراین زمانی که بیرون سرد است باید از آن محافظت شود.

 

کیپ آلوئه (Aloe ferox)

Aloe ferox

 

این گیاه بومی آفریقای جنوبی ، از برگ‌های سبز آبی تشکیل شده است که اغلب دارای رگه‌های رز بوده و طول آن تا یک متر می‌رسد . هنگامی که برگ های مسن تر خشک می شوند ، روی گیاه باقی می مانند و روی ساقه ها شکل یک دمپایی تشکیل می دهند . گل‌های لوله‌ای شکل و قرمز روشن در زمستان ظاهر می‌شوند که کاملاً مکمل دندان‌های نارنجی اطراف هر ساقه هستند . ارتفاع آن نیز در بیشترین حالت به 3 متر می رسد.

 

آلوئه خالدار کیپ (Aloe microstigma)

Aloe microstigma

 

این آلوئه دارای برگ‌های سبز آبی است که در اثر استرس به رنگ قرمز مایل به قهوه‌ای در می‌آیند. گل‌های آن خوشه‌ای زیبا را رشد می‌دهد که تا یک متر بلند می‌شوند. آنها به صورت جوانه‌های قرمز بیرون آمده و بعداً به رنگ زردنارنجی و نارنجی در می‌آیند . ظاهر دو رنگ بودن آنها را چشم نواز و منحصر به فرد می کند . این گونه عملاً عاری از بیماری است . آنها همچنین حاشیه های زیبا و گیاهان برجسته می سازند .

 

آلوئه مرجانی (Aloe striata)

Aloe striata

 

این آلوئه با ارتفاع و عرض تا 6 متر رشد می‌کند . برگ‌های مسطح و پهنی دارد که به رنگ سبز مایل به خاکستری کم‌رنگ هستند اما در آفتاب صورتی و در سایه رنگ مایل به آبی‌تری دارند . این گونه حاشیه‌ های صورتی مایل به بنفش دارد و در اواخر زمستان تا اوایل بهار گل‌های زیبا ، لوله‌ای و مرجانی نارنجی تولید می‌کند . این گیاه در گلدان و در حاشیه های باغچه زیبا به نظر می رسد و در خاک با زهکشی خوب و آفتاب کامل یا نیمه سایه بهترین عملکرد را دارد.

 

کراسبی پرکار (Crosby’s Prolific)

Crosby’s Prolific

 

این آلوئه یک  کوتوله زیبا است. این گیاه دارای برگ‌های سبز بلندی است که دارای دندان‌های شفاف در امتداد لبه‌های آن است . ارتفاع آن تا 30 سانتیمتر و عرض آن به 38 سانتیمتر می رسد . دارای برگ های گوشتی است که هنگام آفتاب و گرما قرمزتر می شوند. گل های لوله ای و نارنجی روشن روی ساقه ها رشد می کنند که می توانند هر باغی را درخشان کنند . آلوئه هیبریدی ، تقریباً عاری از بیماری است که به محبوبیت آن کمک می کند .

 

فن آلوئه (Aloe plicatilis)

Aloe plicatilis

 

همانطور که از نامش پیداست ، این آلوئه از برگ های بلند و باریک تشکیل شده است که ساختاری شبیه بادبزن را تشکیل می دهد. برگها به رنگ خاکستری آبی و دارای نوک نارنجی روشن هستند. خوشه گلهای نارنجی مایل به قرمز آن در اواخر زمستان تا بهار رشد می کنند. هنگامی که این گیاه را ببینید، متوجه خواهید شد که چرا چندین جایزه بین المللی گل را دریافت کرده است. ارتفاع اینگونه آلوئه به 2.5 متر می رسد. همچنین شبیه یک درخت کوچک است و تقریبا عاری از بیماری است.

 

آلوئه دندان طلایی (Aloe nobilis)

Aloe nobilis

 

این آلوئه دارای برگ‌های مثلثی است که به رنگ سبز روشن و دارای دندان‌های سفید در امتداد کناره‌ها هستند. برگ‌ها وقتی در زیر نور کامل آفتاب قرار می‌گیرند، رنگ نارنجی شگفت‌انگیزی پیدا می‌کنند. گل‌های لوله‌ای به رنگ نارنجی روشن در بهار ظاهر می‌شوند که می‌توانند تا 60 سانتی متر ارتفاع داشته باشند. آنها در آفتاب کامل و در خاک شنی بهترین عملکرد را دارند.

 

آلوئه درخت مالاگاسی (Aloe vaombe)

Aloe vaombe

 

این آلوئه به شکل غیرعادی بزرگ است که می تواند تا 4 متر ارتفاع و 1.5 متر عرض داشته باشد. برگ‌های آن گوشتی و دارای دندانه ‌های سفید است.برگهای این گونه، وقتی در آفتاب کامل قرار می‌گیرند از سبز تیره به قرمز تیره تبدیل می‌شوند. آنها همچنین گل های قرمز زیبایی تولید می کنند که برجسته هستند و به دلیل رنگ خود نقاط کانونی زیبایی را برای هر باغی ایجاد می کنند. آنها بومی ماداگاسکار و تقریباً عاری از بیماری هستند.

 

آلوئه کوهی (Aloe marlothi)

Aloe marlothi

 

این یک ساکولنت واقعاً باشکوه است که یک خوشه متراکم از برگ‌های سبز خاکستری را تشکیل می‌دهد که هر کدام به یک نقطه قوی خم می‌شوند. این آلوئه با خارهای قهوه‌ای مایل به قرمز و گل‌های لوله‌ای شکل که در زمستان ظاهر می‌شوند، تا ارتفاع 3 متری رشد می‌کند. گلها در ابتدا نارنجی مایل به قرمز روشن هستند اما بعداً به زرد یا قرمز روشن تبدیل می شوند. این گلها برای پرندگان و زنبورها بسیار جذاب هستند.

 

آلوئه قرمز (Aloe cameronii)

Aloe Cameronii

 

این نوع آلوئه با ساقه های راست و برگ های منحنی و برازنده از رنگ های سبز تا قرمز مسی تشکیل شده است. گل های نارنجی مایل به قرمز روشن این گونه، در اوایل زمستان ظاهر می شوند. آلوئه قرمز که تا 60 سانتی متر ارتفاع و 1 متر و 20 سانتیمتر عرض رشد می کند، در باغ های صخره ای و به عنوان حاشیه، زیبا به نظر می رسد. همچنین به دلیل شهدی که تولید می کند، پرندگان و زنبورها آن را دوست دارند. در آفتاب کامل یا نیمه سایه و در خاک شنی بهترین عملکرد را دارد.

 

آلوئه شنی (Aloe hereroensis)

Aloe Hereroensis

 

هم برگ ها و هم گل های این گیاه منحصر به فرد هستند. برگ های آن با خطوط ظریف تزئین شده و گل های آن از گل های لوله ای نارنجی مایل به قرمز تشکیل شده است. مرکز این گلها بلند، سبز و بیرون زده هستند که اغلب شبیه مخروط کاج است. این آلوئه گیاهی واقعا خیره کننده است. آلوئه شنی تا 60 سانتیمتر ارتفاع دارد و در خاکی که قلیایی باشد و زهکشی خوبی داشته باشد، بهترین عملکرد را دارد. اگر بیش از حد آبیاری نشود، این آلوئه در باغ‌های مدیترانه و باغ‌هایسنگی عالی به نظر می‌رسد.

 

آلوئه برگ کوتاه (Aloe brevifolia)

Aloe Brevifolia

 

برگ‌هایاین گونه به رنگ آبی کم‌رنگ است، اما در زیر نور خورشید به رنگ صورتی مایل به سرخ و زرد طلایی در می‌آیند، بنابراین آنها واقعا تماشایی هستند. در اواخر بهار، گل‌های لوله‌ای شکل به رنگ نارنجی ظاهر می‌شوند و می‌توانند تا 60 سانتی متر ارتفاع و عرض، رشد کنند. آنها عملاً عاری از بیماری هستند.

 

آلوئه مار (Aloe broomii)

aloe broomii

 

این ساکولنت قوی یکی از چشم نوازترین آلوئه های موجود است که تا 30 سانتی متر عرض دارد. از برگ های بلند و زیبای سبز روشن تشکیل شده است. دندانه های قهوه‌ای مایل به قرمز، لبه‌ها را تزئین می‌کنند و تقریباً 5 یا 6 سال طول می‌کشد تا به اندازه کامل خود برسد . این گونه مقاوم در برابر سرما است. آلوئه مار برای مناطق خشک و نیمه خشک عالی است و یک نقطه کانونی عالی برایهر باغی است. عملاً عاری از بیماری است و برای خاک های شنی و با زهکشی خوب عالی است.

 

آلوئه صابون (Aloe Maculata)

Aloe Maculata

 

برگ‌های این گونه ، شمشیری شکل، به رنگ سبز مایل به آبی و پوشیده از لکه‌ها و دندانه ‌های سفید در لبه‌ها هستند. برگ‌های این آلوئه زمانی که در آفتاب کامل قرار می‌گیرد، صورتی مایل به قرمز می‌شوند. مرغ مگس خوار و زنبورهای عسل عاشق این گیاه هستند و هم در برابر نمک و هم به خشکی مقاوم است. ارتفاع آن تا 45 سانتیمتر می رسد و در زمستان ، گل های لوله ای شکل به رنگ نارنجی مرجانی روشن می سازد. این گلها اغلب در طول سال چندین بار شکوفا می شوند.

 

از گونه های دیگر می توان به آلوئه اسپیرال ، آلوئه غروب (Aloe dorotheae) ، آلوئه سر شیب دار (Aloe speciosa) ، آلوئه مشعل (Aloe arborescens) ، آلوئه آریستا ، آلوئه درختی (Aloe barberae) و آلوئه ون بالن (Aloe vanbalenii) اشاره کرد.

 

شما علاقه مندان به کشت و پرورش آلوئه ورا می توانید به منظور آشنایی بیشتر با این گیاه از خدمات مشاوره ای شرکت صنایع نوآوران عتیق ( شاراکس ) استفاده نمایید .

 

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت صنایع نوآوران عتیق است.
انصراف
فروش ویژه دایس و پودر آلوئه ورا
سال نو مبارک