به پرتال شاراکس خوش آمدید

چگونه یک گلخانه آلوورا ایجاد کنیم

توسط : SHARAX تاریخ :‌ 11 تیر 1401, 20:41 دسته بندی : وبلاگ / مقالات آلوورا

گیاه آلوورا یکی از گیاهان دارویی و بسیار پرکاربردی با خواص معجزه آسایی می باشد؛ که در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است و بسیار پرمصرف می باشد، کشت گلخانه ای گیاه آلوورا یک فرصت بسیار خوب و مناسب برای کسب درامد و اشتغال زایی می باشد. گیاه آلووا به دلیل دارا بودن ویژگی های خاصی مانند تحمل شرایط کم آبی، گرمای هوا، امکان رشد در هر مکانی و خواص دارویی بسیار زیاد و شگفت انگیزی که دارد در مناطق خشک گرمسیری و نیمه گرمسیری و حاره ای به عنوان یک گیاه زینتی و همچنین گیاه دارویی و درمانیکاشت و برداشت می شود، گیاه آلوررا به دلیل توانایی رویش در منطقه های بیابانی به نام لاله بیاباننیز شناخته می شود. گیاه آلوئه ورا در طی چندین سال گذشته در قسمت های جنوبی کشور ایران و در استان های هرمزگان و بوشهر به صورت اهلی کشت می شود و در سایر نقاط کشور به صورت گلخانه ای کشت می شود.

 

گلخانه آلوورا

 

اما در سال های اخیر به دلیل محبوبیت بیش از حد گیاه آلوورا، کارآفرینان و کشاورزان زیادی به سمت کاشت و تولید این گیاه روی آوردند، کاشت و تولید و نگهداری گیاه آلوورا بسیار آسان می باشد، شاید با خواندن این مطلب شما نیز به این فکر بیفتید که چگونه یک گلخانه آلوورا ایحاد کنیم، در ادامه این مقالهه با ما همراه باشید تا شرایط کاشت گیاه آلوئه ورا در گلخاته ها و ویژگی های یک گلخانه مناسب برای کاشت آلوورا را با یکدیگر بررسی کنیم.

 

 

شرایط گلخانه آلوورا

 

گلخانه های کشت و برداشت گیاهان، به محیطی گفته می شود که گیاهان در شرایط مناسب در آن ها کاشت، گلخانه ها محیط های سرپوشیده ای هستند که به راحتی می توان شرایط آب و هوایی مناسب را برای رشد گیاه در آن ها اجرا کرد؛ اما در ارتباط با کاشت گیاه آلوئه ورا لازم است بدانید که مهم ترین آفت گیاه آلوئه ورا در تمامی نقاط جهان، سرما و یخبندان می باشد به همین دلیل اگر قصد دارید که آلوئه ورا را در محیط های باز مانند باغ و یا باغچه ها بکارید احتمال آسیب رسیدن به گیاه به دلیلاتفاقاتی مانند طوفان، باد، سرما و یخبندان بسیار زیاد است؛ پس بهترین روش و مناسب تریت محیط برای کاشتن گیاه آلوورا داشتن یک گلخانه، می باشد که خیال شما را از بابت وارد شدن آسیب های طبیعی فصل زمستان به گیاه راحت کند.گلخانه آلوورا به شما این امکان را می دهد تا در کل سال بتوانید محصول خود را بکارید و برداشت کنید.

 

 

ویژگی یک گلخانه مناسب برای کاشت آلوررا

 

ارتفاع مناسب برای گلخانه ی آلوورا باید حدود 3.5 متر باشد، اما اگر تنها در این گلخانه قصد کاشت آلوئه ورا را ندارید و می خواهید در آینده محصولات دیگری مانند گوجه فرنگی و یا خیار را در آن گلخانه خود بکارید، باید حداقل ارتفاع گلخانه خود را 4.5 متر به بالا احداث کنید. استانداردهای زیادی برای ساخت گلخانه هست که باید حتما آن ها را رعایت کنید، می توانید با مراجعه به جهاد کشاورزی و متخصصان کشاورزی منطقه خود براساس شرایط آب و هوایی حاکم منطقه خود موارد مناسب برای احداث گلخانه را انتخاب کنید.

 

 

دمای مناسب گلخانه برای کاشت آلوورا

 

در گلخانه های آلوورا و دیگر گلخانه ها باید به طور کامل و مرتب تهویه و دمای گلخانه داخل گلخانه بررسی شود، بهترین دما مناسب برای رشد گیاه آالوئه ورا معمولا بین 17 الی 24 درجه سانتی گراد می باشد. باید تهویه هوای گلخانه آلووراحتما باید توسط هواکش های مخصوص گلخانه ها تأمین شود.

در مناطق سردتر، در گلخانه های کاشت آلوئه ورا برای تأمین گرمای مورد نیاز گلخانه باید از هیتر های صنعتی مانند هیتر گلخانه eig باید استفاده کنید، استفاده از این هیتر ها برای کاشت آلوورا ضروری می باشد، زیرا گیاه آلوئه ورا در دمای صفر درجه سانتی گراد و کم تر از آن از بین میرود زیرا گیاه آلوورا در محیط های گرم رشد می کند و گیاه دوسدار گرما می باشد.

البته در منطقه های گرمسیر نیز به دلیل احتمال آفتاب سوختگی گیاه آلوئه ورالازم است که یک محیط سربسته مانند گلخانه را برای کاشت گیاه آلوورا فراهم کنید، اما اگر می خواهید که آلوئه ورا را در منطقه گرمسیریودر فضای رو باز و خارج از گلخانه ها کشت کنید،باید این نکته را بدانید که به جز مشکل سوختگی برگ گیاه، سودهی بسیار کمتری در قیاس با کشت آلوورا در گلخانه ها دارد.

 

 

متراژ زمین گلخانه آلوورا

 

برای ایجاد گلخانه برای کاشت گیاه آلوورا حداقل متراژ زمینی که مورد نیاز شما برای کاشت این گیاه می باشد باید طبق ظرفیت اقتصادی مورد نظر حدود1000 مترمربع می باشد. که به طور کل می توان در هر متر مربع از آن حدود 4بوته گیاه آلوورا را کاشت؛ اما اگر قصد راه اندازی یک مزرعه کاشت آلوئه ورا را داریدمیزان پیشنهادی ما به شما عزیزان 3000 متر می باشد.

 

 

آبیاری مناسب برای گیاه آلوورا

 

گیاه آلوئه ورا را می توان جزو خانوده کاکتوس ها به شمار آورد که نیاز به آب چندانی ندارد و تحمل رشد در شرایط کم آب را دارد و تا سطح خاک گیاه خشک نشود، نیاز به ابیاری ندارد اما آبیاری تعداد زیادی از بوته های آلوورا در گلخانه های آلوورا به شرایط مختلفی مانند، فصل کاشت گیاه، شیب و بافت زمین، کشت مختلف و باد های گرم منطقه شما بستگی دارد.

آبیاری گیاه آلوئه ورا به روش های مختلف ثقلی(فارو های کم عمق) ، قطره ای و بارانیمعمولا در گلخانه ها انجام می شود وبه صورت کلی می توان گفت با توجه به اقلیم و شرایط منطقه و گرمای هوا آن منطقه می توانید هر 7 الی 10 روز یک بار گیاه خود را آبیاری کنید. این یک مسئله مهم می باشد که زمان آبیاری گیاه آلوورا بسیار دقیق و منظم باشد، زیرا منظم بودن زمان در آبیاری گیاه عملکرد ژل داخل آلوئه ورا را افزایش میدهد. همچنین باید بدانید که در آبیاری بیش از اندازه نیاز و یا خیلی کم گیاه آلوورا، برگ های گیاه خشک می شوند و شروع به زرد شدن می کنند و باعث تحلیل رفتن ژل داخل گیاه می شودپس می توان گفت، هنگامی که رنگ برگ های آلوئه ورا زرد یا قهوه ای می شود، پس از مدتی گیاه شما از بین می رود.

 

 

نور کافی برای رشد گیاه آلووا در گلخانه

 

درست است که گیاه  آلوئه ورا برای رشد به نور کامل خورشید نیاز دارد اما باید به این نکته توجه داشته باشید که نباید تابش نور خورشید به گیاه شدید و حتی مستقیم باشد. پس باید هنگام احداث و ایجاد گلخانهآلوورا سقف گلخانه را باید به وسیله سایه انداز و شید کاملا بپوشانید، تا به این وسیله بتوانید از تابش شدید و مستقیم نور خورشید به گیاه جلوگیری کنید. به طور کلی در گلخانه ها سقف ها به 30 الی 40 درصد سایه اندازی نیاز دارند.

 

 

خاک مناسب برای گلخانه آلوورا

 

برای ایجاد یک گلخانه آلوورا، لازم است که بدانید از چه نوع خاکی برای گلخانه خود استفاده کنید، کشت و کاشت گیاه آلوورا چه در منزل، چه در باغچه و چه در گلخانه ها کار بسیار راحتی می باشد زیرا گیاه آلوئه ورا تنها برای رشد به خاک زهکشی شده نیاز دارد، پس در نتیجه بهترین و مناسب ترین خاک برای کشت آلوئه ورا در گلخانه ها خاک لومی سبک با زهکشی خوب و مناسب می باشد. همچنین PH  مناسب و استاندارد برای خاک گیاه آلوورا بین 6 الی 7 می باشد؛ همچنین شوری خاک کشت آلوورا نیز به هیچ عنوان نباید بیشتر از 8 دسی زیمنس باشد چون شوری بیش از حد نیاز باعث کاهش میزان ژل در برگ آلوورا شود.

 

 

فاصله بین بوته های آلوورا در گلخانه

 

برای ایجاد یک گلخانه آلوورا لازم است بدانید که روش کاشت استاندارد گیاه آلوورا چگونه می باشد، همانطور که می دانید تعداد برگ های گیاه آلوورا نسبتا زیاد می باشد وهمچنین دارای قد نسبتا بلند تری به نسبت سایر گیاهان می باشدبنابراین بهتر است پاجوش های گیاه را با فاصله ی مناسب و استاندارد از یکدیگر بکارید. بنابراین در خزانه گلخانه آلوئه ورا به ازای هر یک متر مربع از زمین گلخانه می توانید 3 الی 4 عدد پاجوش آلوورا را با فاصله 50 سانتی متری از یکدیگر و به صورت مساوی بکارید. معمولا پس از 2 الی 3 هفته که از کاشت پاجوش آلوورا بگذرد، ریشه های پاجوش ها رشد می کنند و گیاه کوچک آلوئه ورا به گیاه بزرگ تر تبدیل میشود. در این مرحله باید گیاه آلوورا به بخش اصلی گلخانه منتقل کنید.

 

 

میزان برداشت و سوددهی گیاه آلوورا

 

قبل از ایجاد گلخانه آلوورا معمولا این نکته را باید بررسسی کنید که آیا این شغل برای شما سودی دارد و در زمین مورد نظر خود به طور تقریبی چند گیاه می توانید بکارید. معمولا آلوئه ورا در هر 4 ماه سال رشد می کند و می توان این محصول را برداشت کرد، تنها در اولین بار کاشت گیاه می باشد که باید 6 ماه صبر کنید و سپس محصول خود را برداشت کنید، زمان برداشت های دوم به بعد گیاه آلوورا هر 3 ماه یکبار می باشد. برای برداشت گیاه آلوورا لازم است که یک کشاورز ماهر و متخصص این کار را انجام دهد و برگ های بزرگ آلوئه ورا را با ابزار های تیز مخصوص از ساقه گیاهببرد و سپس برگ ها در داخل سبدهای پلاستیکی جمع آوری کند.

به طور کلی می توان گفت در تراکم گیاهی، گیاه آلوئه ورا در هر هکتار از گلخانه ها، 30 هزار بوته کاشته می شود و به طور متوسط هر بوته آلوورا در زمان باردهی و برداشت حدود 7 کیلوگرم برگ میدهد، پس برای مثال می توان گفت در یک گلخانه آلوئه ورا با حدود 1000 متر زمین گلخانه، حدودا می توان، 30 تن برگ آلوورا برداشت کرد، برای اینکه کشت آلوورا توجیه اقتصادی بالایی داشته باشد، بهتر است که متراژ زمین حداقل 4000 مترمربع باشدبرای داشتن یک گلخانه سودآور بهتر است حداقل 4000 متر زمین را برای گلخانه خود در نظر بگیرید.

 

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت صنایع نوآوران عتیق است.
انصراف
فروش ویژه دایس و پودر آلوئه ورا
سال نو مبارک