به پرتال شاراکس خوش آمدید

تاریخچه کاشت آلوورا در ایران

توسط : SHARAX تاریخ :‌ 18 تیر 1401, 22:35 دسته بندی : وبلاگ / مقالات آلوورا

تاریخچه کاشت آلوورا در ایران  به حدود 500 سال قبل باز می گردد اما اگر بخواهیم تاریخچه کاشت آلوورا در ایران هنگامی که یک گیاه شناخته شده و معروف بود را بگوییم مربوط به سال 1385 می باشد، که کاشت و برداشت گیاه الوورا در این شروع شد و کم کم طی گذر زمان به یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین گیاهان در بسیاری از صنایع تبدیل شده است و در سال های 1390 تا 1393 کاشت این گیاه در ایران بسیار رونق گرفت و کاشت و پرورش آلوورا در ایران به عنوان یک شغل پر سود شناخته شد، اما تاریخچه اولین کاشت آلوورا به 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد، که مصریان در تاریخ خود از این گیاه نام برده اند و گفته شده که مصریان برای درمان بیماری ها از این گیاه به عنوان درمان طبیعی استفاده می کردند، اما در سال های 1996 کاشت گیاه آلوورا در کشور های خارجی به اوج خود رسید و بسیاری از تولیدکنندگان این گیاه به سود مالی خوبی رسیدند، گیاه آلوورا یا آلوءه ورا که به نام های شب یار، صبر، صبر زرد، شاخ بزی و ... نیز شناخته شده است؛ گیاه آلوورا از سرده ی سگل ها، راسته مارچوبه سانان و خانواده سیریشیان می باشد و به عنوان یک گیاه زینتی و دارویی شناخته شده است، در ادامه با ما همذاه باشید تا با نحوه کاشت کاشت و نگهداری گیاه آلوورا و مزایا و ویژگی های این گیاه شگفت انگیز آشنا شوید.

 

کاشت آلوورا

 

گیاه شناسی آلوورا

 

آلوورا که امروزه یکی از پرکاربردترین و مفیدترین گیاهانی شناخته شده است و در برگ های آن عصاره ها­ی فراوانی وجود دارد که این عصاره و یا همان ژل داخل برگ آلوورا شفاف، چسبنده و کمی تلخ می باشد، امروزه معمولا از این عصاره و ژل آلوورا در صنایع دارویی، غذایی، آرایشی و بهداشتی استفاده می شود و همین کاربرد ها و ویژگی های خاص این گیاه باعث شده است که کشت آلوورا در ایران در بین کشاورزان محبوبیت فراوانیداشته باشد.

آلوورا از تیره لیلیاسه می باشد و به خانواده سوسن ها تعلق دارد، آلوورا یک گیاه بدون ساقه و یا با ساقه های بسیار کوتاه می باشد، آلوررا معمولا پس از کاشت 60 تا 100 سانتی متر رشد می کند.ریشه های این گیاه شگفت انگیز به صورت منشعب است و معمولا حالت بوته ای دارد و در ظاهر شباهت زیادی به کاکتوس ها دارد، برگ های این گیاه نیزه ای و گوشتی می باشد و دارای لبه های دندانه دار می باشد، گیاه آلوورا نیز مانند تمامی گیاهان انواع مختلفی دارد، اما شناخته ترین و پرکاربردترین نوع آلوورا که در ایران نیز کشت می شود دارای برگ های سبز می باشد. گیاهان الوورا قابلیت رشد در تمامی مناطق آب و هوایی را دارد و جالب است بدانید این گیاه حتی در بیابان نیز کاشته می شود و به همین سبب به لاله بیابان نیز معروف است.

آلوورا در چه مناطقی از ایران کاشته می شود

 

معمولا گیاه آلوورا در فضای باز و مزعه های مناطق گرمسیری ایران مانند هرمزگان، بندر لنگه، بندر سیریک، روستای نصیرایی، میناب، بندرعباس، ارتفاعات بشاگرد، بندرعباس، بندرخمیر، قشم، بوشهر، سیستان بلوچستان، فارس و خوزستان کاشت و پرورش داده می شوند، این گیاه شگفت انگیز که تاریخ کاشت آن در ایران به 500 سال قبل باز می گردد، در تمامی شرایط آب و هوایی رشد می کند و هزینه ی اولیه زیادی ندارد، به همین دلیل به یکی از شغل های مهم و شناخته شده در ایران تبدیل شده است.

 

اولین گیاه آلوورا توسط آفریقایی ها و در 500 سال گذشته به قشم آورده شده است و در آن جا کاشته و تکثیر شده است. از ویژگی‌های مثبت کاشت گیاه آلوورا می‌توان به بازار رو به رشد، رسیدن به تولید انبوه با سرمایه کم، نیاز به آبیاری کم، برداشت محصول در فصل های مختلف سال، نیاز نداشتن به استفاده از کود و سموم شیمیایی و داشتن خاصیت های بسیار و مصارف مختلف مانند: مایع، پودر، ژل،کرم، لوسیون،کپسول، عصاره و نوشیدنی و.... اشاره کرد.

 

گیاه آلوورا ورا به دلیل داشتن ویژگی­های خاص و جذابیمانند تحمل شرایط کم آبی، گرمای هوا، کشت آسان، تولید با هزینه بسیار کم و خواص دارویی و درمانی بسیار زیادیدر سال های گذشته در مناطق خشک گرمسیری، نیمه گرمسیری و حاره ای کشور ایران به عنوان یک گیاه زینتی و همچنین گیاه دارویی کاشتهمی شود و  همچنین به عنوان یک گیاه کاربردی و مقرون به صرفه جهت کاشت و سودآوری در مناطق جنوبی کشور ایران به حساب می ­آید. تمامی این ویژگی های خاص کاشت  و پروش گیاه آلوورا را به عنوان یک شغل مقرون به صرفه و بسیار سود آور در شرایط محیطی کشور ایران تبدیل کرده است.

 

 

خواص و ویژگی های شگفت انگیز گیاه آلوورا

 

  • درمان بیماری های پوستی مانند اگزما، سوختگی، زخم و ....
  • مناسب برای موی سر و ریزش و ...
  • بهبود و درمان دیابت
  • تقویت سیستم ایمنی
  • درمان تبخال
  • درمان یبوست
  • درمان و پیشگری از سرطان
  • درمان و دفع سنگ کلیه
  • مناسب برای کاهش وزن

 

 

نیاز های اکولوژیکی گیاه آلوورا

 

نور و حرات : گیاه آلوورا در مقابل نور مستقیم و تابش زیاد آفتاب بسیار حساس است و در چنین شرایطی از خود واکنش نشان می دهد و برگ های این گیاهبهرنگقهوهایدر می­آیند. پس بهتر است که در نور غیر مستقیم به پرورش این گیاه بپردازید. همچنین به علت حساسیت گیاه آلوورا به سرما، در مناطق سردسیر در فصل زمستان و سرد معمولااین گیاه را در گلخانه ها نگهداری می­­کنند. در شرایط گلخانه برای رشد گیاه آلوورا بهتر است 50 درصد نور را به وسیله پاشیدن رنگ و گل رس و یا با استفاده از پوشش­های مخصوص روی سقف گلخانه ها کاهش دهد، اما در یکماه آخر قبل از برداشت آلوورابرای اینکه نور کم باعث پایین آمدن و کم شدن مواد موثره گیاه آلوورا نشود، باید شدت و میزان تابش نور را بیشتر کنید و آبیاری گیاه را کمی از میزان اولیه کم ترکنید،تا میزان ماده موثره ئر گیاه آلوورا افزایش یابد.

 

آبیاری : آلوورا جزو گیاه آبدار به حساب می آید، بنابراین باید توجه داشته باشید که این گیاه از آب زیاد در مقایسه با بی آبی بیشتر آسیب می بینند، پس گیاه آلوورا به آبیاری زیادی نیاز ندارد و به راحتی می‌تواند خشکسالی و کم آبی را تحمل کند.  و در چنین شرایطی دچار آسیب نشود، هنگامی که قصد آبیاری مجدد گیاه آلوورا را دارید باید توجه داشته باشید که سطح خاک گیاه به یک خشکی نسبی رسیده باشد.

درصورت کاشت گیاه آلوورا در فضای باز، آبیاری به شیب و بافت زمین، فصل زراعی، روش آبیاری و وجود بادهای گرم در منطقه بستگی دارد. آبیاری گیاه آلوورا به روش های مختلف ثقلی(فاروئرهای کم عمق)­، قطره­ای و بارانی تقسیم می شوند. به طور کل باید با توجه به اقلیم هر منطقه و گرمای و سردی هوا باید هر ۷-۱۰ روز یک بار گیاه آلوورا آبیاری شود.از دیگر نکات مهم، برای سلامت گیاه آلوورا منظم بودن زمان آبیاری می باشد، زیرا نظم در آبیاری گیاه آلوورا عملکرد و خاصیت ژل داخل گیاه آلوورا را افزایش می­دهد. اگر گیاه آلوورا را  بیش از حد یا خیلی کم، آبیاری شود، برگ های گیاه شروع به خشک شدن می کنند و ژل داخل برگ آلوورا شروع به تحلیل رفتن می کند و رنگ برگ های گیاه آلوورا شروع به زرد یا قهوه ای شدن می کند و در نهایت گیاه آلوورا شما از بین برود.در فصول سرد سال مثل زمستان به علت کاهش تبخیر آب از سطح خاک، نیاز به آب گیاه آلوورا کم تر می شود. در مورد آبیاریبیشازحد نیاز گیاهآلوورا این نکته را بدانید که این کار در نهایتبهپوسیدگیریشهوقارچ گیاه آلوورامنجرمی شود. بهطورکلیمی توان گفت رطوبتزیادو طولانی مدت، عدم وجود نور کافی، مصرف کود زیاد و شوری آب و خاک از عواملی می باشند که باعث کاهش رشد گیاه می­گردد.

 

بافت خاک گیاه آلوورا : گیاه آلوورا در دسته گیاهان بسیار کم توقع قرار دارد و به خوبی در مدل های مختلفی از انواع خاک ها رشد می‌کند ولی معمولا برای کاشت این گیاه خاک های سبک، نرم با حاصلخیزی متوسط را انتخاب می کنند، بستر رشد گیاه آلوورا شدیدا نیازمند خاکی با زهکش بالا می باشد. به همین جهت می­توان از مخلوط ماسه (بادی) یا سنگریزه با خاک سبک برای کاشت گیاه آلوورا استفاده کرد، زیرا خاک های ماسه ای زهکشی بسیار مناسبی دارند. البته لازم است بدانید که گیاه آلوورا در خاک ماسه ای خالص به رشد دلخواهنمی رسد و بهترین خاک ماسه ای برای کاشت گیاه آلوورا خاک شنی لومی می­باشد. بهطورکلی،خاک مناسب و استاندارد برای کاشت آلوورا باید دارای 1/3 خاک رس یا همان خاک مزرعه،­+ 1/3ماسه بادی + 3/1 خاک برگ باشد، تا بهترین تاثیر رادر رشد گیاه آلوورامشاهده کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه گیاه آلوورا، خاک این گیاه باید بافت سبکی داشته باشد تا بتواند آب را به راحتی از خود عبور دهد.

 

مطالب مشابهارسال نظر

عکس خوانده نمی شود

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به شرکت صنایع نوآوران عتیق است.
انصراف
فروش ویژه دایس و پودر آلوئه ورا